W ubiegłym miesiącu  w naszym garażu zawitała Tesla Model S. Biała jak śnieg, szybka jak błyskawica, ostra jak przecinak.
Samochód osobowy skonstruowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo Tesla INC, z siedzibą w Palo Alto czyli słonecznej Kalifornii. Współzałożycielem jest nie kto inny jak Elon Musk, jedna z najbardziej wpływowych osób XXI wieku.To on widnieje na pierwszej pozycji najbogatszych ludzi na świecie według magazynu „Forbes”(styczeń 2021). Pod swoimi skrzydłami ma także inne, bardzo znane firmy m.in. SPACE X czy The Boring Company.
Pierwsze auto marki Tesla, które zadebiutowało w 2008 roku, to samochód sportowy o nazwie Roadster. Dzięki współpracy z Lotus Cars, pojazd w ciągu 4s był w stanie osiągnąć prędkość 100km/h. Jednak najbardziej rozpowszechnionymi modelami Tesli jest Model S(2012),Model X(2015) oraz Model 3(2016). To one spowodowały, że Tesla jest rozpoznawalna na całym świecie.
Wizyta Tesli w warsztacie
Do Łodzi przyjechał wyżej wspominany Model S, który jest dość bliski dla naszego Eagle. Tak jak my, Tesla stara się zadbać o środowisko dzięki zniwelowaniu ilości spalin. Mimo tego, że samochód nie ma paneli fotowoltaicznych, ma wbudowana baterię, która tak jak w Eagle TWO, ma moc 60kWh. Co ciekawe, naładowanie takiej baterii na stacji dokującej, o mocy 150kWh, zajmuje około 1h. Pełna pojemność baterii daje Modelowi S możliwość przejechania 370km. Ta odległość jest równa drodze na wakacje z Łodzi do Gdańska lub Zakopanego. Dzieło naszego zespołu nie jest w tyle, tą trasę będzie w stanie przejechać nawet 3,5 razy.

 

Przedsiębiorstwo w każdym możliwym momencie stara się rozwijać swoje pojazdy. W 2014 roku ten model został wyposażony w dwa silniki, które umożliwiają rozpędzenie się auta do 100km/h w ciągu 3,2 sekundy. Może niedługo z takim szybkim startem Tesla będzie dopuszczana w wyścigach. Dodatkowo „Eska” została wyposażona w  system aktywnej prewencji kolizji. Co więcej jest możliwość dokupienia systemu autopilot. Jest to dobre rozwiązanie kiedy kierowca ma przed sobą długą trasę, a nieprzespana noc daje o sobie znać.

 

Mimo tego, iż nasz zespół składa się wyłącznie ze studentów, nasze pojazdy mogą być  porównywane z marką Tesla. Przedsiębiorstwo oraz nasz team wspólnie starają się konstruować pojazdy, które nie będą zanieczyszczać środowiska. Cieszymy się, że mieliśmy możliwość zobaczenia dzieła Elona Muska i jego współpracowników.